BREAKFAST


Śniadanie to pierwszy, podstawowy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie powinno się o nim zapominać i zawsze powinno się znaleźć na nie czas. Dziś chciałabym Wam przedstawić zalety wychodzące ze spożywania pierwszego posiłku oraz kilka fajnych pomysłów na zdrowe i pyszne śniadanie.


Na temat śniadań słyszałam wiele teorii. 

1. Po pierwsze, że powinno być spożywane najpóźniej na pół godziny po wstaniu.
2. Po drugie, że na śniadanie możemy zjeść wszystko na co tylko mamy ochotę. Czyli, że jest to najlepsza pora np na różnego rodzaju smakołyki, ponieważ i tak zostaną one spalone w ciągu całego dnia.
3. Słyszałam również, że powinno być lekkie, ale pełnowartościowe, dające nam sporą dawkę energii na cały dzień.
4. Nie może być ciężkie i ciężkostrawne, ponieważ może spowodować bóle żołądka, które uniemożliwią nam normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Czego słuchać i jakimi teoriami się kierować?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby te śniadanie w ogóle zjeść!! Dlatego uważam, że pierwszy posiłek najpóźniej na pół godziny po wstaniu to odpowiednia teoria. Jedzenie śniadania o regularnej porze, poprawia nasz metabolizm, dodaje nam energi, dzięki czemu nie będziemy czuć się ospali. 

Inne powody dla których warto jeść śniadanie:

po nocy spada poziom glukozy (cukru) we krwi, zjedzenie śniadania łagodnie podniesie nam poziom cukru, dzięki czemu będziemy w stanie pracować, funkcjonować, uczyć się
rano układ pokarmowy jest w najlepszej aktywności energetycznejw tym również żołądka, który wydziela duże ilości kwasu solnego, aby móc efektywnie strawić pożywienie. Jeżeli nie spożywamy rano śniadania – nadmiar kwasu żołądkowego może przyczynić się do powstania chorób takich jak zgaga, nadkwasota, refluks, nadżerki, a nawet wrzody żołądka
osoby jedzące śniadanie statystycznie rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość 
zostało zbadane również, że dzieci, który jedzą śniadanie przed wyjściem z domu, mają lepsze wyniki w nauce, dlatego, jeśli jesteś rodzicem pamiętaj o tym, że jeśli wypuścisz dziecko z domu z pustym żołądkiem będzie miało to wpływ na jego samopoczucie podczas całego dnia!
nasz mózg najbardziej aktywny jest w okolicy południa, dlatego potrzebuje paliwa!

Pełnowartościowe śniadanie powinno zawierać: nierafinowane węglowodany ( np kasza, ryż, płatki zbożowe, chleb pełnoziarnisty ) białka ( pestki słonecznika, jajecznica, siemie lniane) oraz tłuszcze ( orzechy, pestki, nasiona, naturalne masło czy oleje roślinne - jednak z tłuszczami zawsze uważamy, żeby nie przesadzić). 

Pomysły na zdrowe śniadanie

Płatki orkiszowe z mlekiem i owocami - 230 kcal

  • płatki orkiszowe pełnoziarniste lub owsiane 30g 3 łyżki
  • mleko 1,5% 250 ml szklanka
  • kilka malin, truskawek i borówek amerykańskich

Płatki zalać zimnym mlekiem, poczekać kilka minut aż troszkę napęcznieją i ugotować. Czas gotowania to około 3-5 minut w zależności od rodzaju płatków. Płatki błyskawiczne wystarczy zalać gorącym mlekiem.

Placki bananowe z twarogie i płatkami orkiszowymi - 300 kcal 8/9 sztuk


  • mały banan 100g
  • ser twarogowy chudy 40g ~2 łyżek
  • średnie jajo 50g
  • 2 łyżki płatków orkiszowych 20g
  • 1/2 łyżeczki płynnego miodu 5g
  • sok z 1/2 limonki - opcjonalnie
  • olej rzepakowy 3 ml - do wysmarowania patelni

Banana pokroić w plasterki i zmiksować razem z twarogiem, jajem i płatkami orkiszowymi. Za pomocą łyżki formujemy na patelni placuszki. Smażymy z każdej strony na złoty kolor. Placki można polać odrobiną miodu i skropić sokiem z limonki. 

Kasza jaglana z jabłkiem i suszonymi morelami - 320 kcal

  • kasza jaglana 40g 3 pełne łyżki - masa sucha
  • jabłko 200g sztuka średnia
  • morele suszone 20g 5 średnich
  • masło 3g płaska łyżeczka
  • szczypta soli
  • szczypta cynamonu i imbiru

* zamiast cynamonu i imbiru można użyć gotowej mieszanki przypraw do jabłecznika; skład: cynamon, skórka cytrynowa, goździki, imbir * dodatek cukru nie jest potrzebny ponieważ jabłka i suszone morele są wystarczająco słodkie
Kaszę wysypać na sitko, przepłukać zimną wodą i wrzucić do małej ilości gotującej się wody. Dodać szczyptę soli i gotować na małym ogniu około 10 minut. Jabłko pokroić w kostkę, przełożyć do drugiego garnka i razem z morelami poddusić w małej ilości wody (około 3-4 łyżek). Po 10 minutach gotowania kaszy, przełożyć kaszę do garnka z jabłkami i morelami. Dodać przyprawy, masło i gotować jeszcze przez 2 minuty cały czas mieszając. Gdy kasza zmięknie, przykryć garnek pokrywką i pozostawić do całkowitego wchłonięcia wody przez ziarenka kaszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pisania swoich opinii, do zadawania pytań.
Dziękuję Wam za każdy zostawiony po sobie ślad.
Obiecuję, że na każde zapytanie będę odpowiadać szczerze i jak najszybciej będę mogła.
Zapraszam do KONTAKTU. :)